reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
13 listopad 2024

Muzeum-Zamek zamyka sezon turystyczny i szykuje się do następnego

zdjęcie: Muzeum-Zamek zamyka sezon turystyczny i szykuje się do następnego / v20456768
v20456768
Muzeum-Zamek w Łańcucie, dawna rezydencja Lubomirskich i Potockich, zamyka obecny sezon turystyczny. Od soboty dla zwiedzających dostępne będą tylko trzy ekspozycje oraz park. W czasie przerwy łańcucki zamek przygotuje się do nowego sezonu, który rozpocznie się 15 stycznia 2025 r.
REKLAMA

Jak poinformowała w środę Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie, najbliższe dwa miesiące to tradycyjnie czas poświęcony na przygotowywanie zamkowych wnętrz do nowego sezonu.

„Zgodnie z tradycją, sięgającą kilkudziesięciu lat, ekspozycje zamku, stajni i wozowni, Sztuki Cerkiewnej oraz Historii Miasta pozostają niedostępne dla zwiedzających przez dwa zimowe miesiące. W tym czasie w dawnej rezydencji magnackiej trwa okres konserwacji obiektów, intensywnych porządków, polegających m.in. na: woskowaniu i froterowaniu podłóg, czyszczeniu żyrandoli czy odkurzaniu sprzętów” – wymieniła Garbulińska-Charchut.

Wyjaśniła, że zabiegi te mają na celu przygotowanie ekspozycji do kolejnego sezonu turystycznego, który w łańcuckim Muzeum-Zamku rozpocznie się 15 stycznia 2025 r.

„Choć w trakcie dwumiesięcznej przerwy zamek będzie zamknięty, w tym czasie turyści będą mogli zwiedzić część ekspozycji dodatkowych” – zaznaczyła. Dodała, że w kończącym się sezonie turystycznym łańcucki zamek odwiedziło o około 10 tys. osób więcej, niż w 2023 r. - sprzedano około 320 tys. biletów, w ubr. – ok. 310 tys.

W czasie przerwy dla zwiedzających otwarte pozostaną jedynie: storczykarnia, której historia sięga przełomu XIX i XX w., gdy właścicielami łańcuckiej rezydencji byli Elżbieta i Roman Potoccy, oraz dawne oranżeria i ujeżdżalnia, w których znajduje się Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.

„Dawna oranżeria to miejsce, w którym o dawnych czasach opowiada się w nowoczesny sposób. To połączenie historii z multimediami. Oprócz wiedzy, ciekawostek można również sprawdzić się w różnorodnych grach i zabawach z epoki dawnych właścicieli rezydencji” – zaprosiła Garbulińska-Charchut.

Z kolei w dawnej ujeżdżalni znajduje się ekspozycja blisko 50 pojazdów konnych pozyskanych przez Muzeum-Zamek po II wojnie światowej. W prezentowanej kolekcji jest m.in. pojazd, którym miał podróżować Fryderyk Chopin, oraz mały powóz dla dzieci, do którego zaprzęgano kozy.

W czasie dwumiesięcznej przerwy będzie można również spacerować po parku.

Muzeum-Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych i niezwykłej kolekcji pojazdów konnych. Pod koniec XVIII w. kwitło tam życie muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim.

Wnętrza oraz zgromadzone w zamku dzieła sztuki są najwyższej klasy artystycznej. Znalazło się tu malarstwo, rzeźba, porcelana, tkaniny, zegary, meble, archiwalia i bogata biblioteka pałacowa. W odbudowanych szklarniach rodziny Potockich w 2008 r. otwarto zamkową storczykarnię, pierwszą w Polsce, w której eksponowane są wyłącznie storczyki.

Historia Łańcuta sięga wczesnego średniowiecza. Za datę lokacji miasta przyjmuje się rok 1349 i wiąże się ją z królem Kazimierzem Wielkim. Łańcut należał kolejno do Pileckich, Stadnickich, a później do Lubomirskich i Potockich.

Zniszczony na początku XVII w. obecny zamek zbudowany został w latach 1629-1642 przez Stanisława Lubomirskiego. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu „palazzo in fortezza”. Ponad 100 lat później ówczesna właścicielka Łańcuta Izabela z Czartoryskich Lubomirska, żona marszałka wielkiego koronnego księcia także Stanisława Lubomirskiego, przekształciła fortecę w zespół pałacowo-parkowy.

To właśnie jej zamek zawdzięcza cenne wnętrza i znajdujące się w nich kolekcje, a wśród nich są sala balowa, Teatrzyk, Apartamenty Chiński i Turecki. Wtedy też powstał malowniczy park w stylu angielskim, otaczający rezydencję. Do dziś w parku tym odbywają się koncerty, np. podczas majowych Muzycznych Festiwali. Pod koniec XVIII w. Łańcut należał do najwspanialszych rezydencji w Polsce. Kwitło tutaj życie muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości.(PAP)

api/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łańcut
0.8°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łańcucie

kiedy
2025-02-02 16:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-07 19:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 16:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-09 16:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany