reklama
kategoria: Kraj
10 kwiecień 2025

Polska i USA to żelaźni sojusznicy; amerykańska flaga nad poligonem w Drawsku

zdjęcie: Polska i USA to żelaźni sojusznicy; amerykańska flaga nad poligonem w Drawsku / fot. PAP
fot. PAP
Nad kompleksem Głębokie w Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko od czwartku amerykańska flaga powiewa obok biało-czerwonej. Polscy i amerykańscy żołnierze to żelaźni sojusznicy – powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas otwarcia wojskowego obozu.
REKLAMA

„Dwie wspaniałe flagi powiewają obok siebie, ale one, co jest ważniejsze, powiewają zawsze w jednym kierunku. Są ze sobą, obok siebie, tak jak żołnierze amerykańscy i polscy. Ramię w ramię, sojusznicy, żelaźni sojusznicy, niewzruszeni sojusznicy. Sojusznicy, którzy udowodnili swoja przyjaźń, swoją lojalność” – podkreślił Kosiniak-Kamysz, oficjalnie otwierając polsko-amerykański ośrodek szkolenia, razem z Sekretarzem Armii Stanów Zjednoczonych Danielem Driscollem.

Od marca br. nowe obiekty kompleksu Głębokie są obozem dla ok. 500 żołnierzy 13 Regimentu Kawalerii z Dakoty w USA. Amerykanie przez dziewięć miesięcy mają korzystać z infrastruktury drawskiego poligonu. Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że nowe koszary mogą pomieścić 2,5 tysiąca żołnierzy. "To nasza wspólna sojusznicza inwestycja" – zaznaczył wicepremier.

Szef MON podkreślił, że Polska i USA są sprawdzonymi sojusznikami. Kilkukrotnie akcentował słowo „solidarność”, także pisane wielką literą, kontekście najnowszej historii Polski. Zaznaczył, że solidarność polskich i amerykańskich żołnierzy jest „dwukierunkowa”. „My deklarujemy lojalność jako solidarność. Dziękujemy za to, co dostajemy, za to wsparcie. Ale też jesteśmy gotowi dawać zawsze to wsparcie sojusznikom” – zapewnił Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że Polska jako sojusznik USA udowodniła „przyjaźń, lojalność”. Przypomniał wspólne misje w Iraku i Afganistanie. A także obecność ok. 10 tysięcy żołnierzy USA Army w Polsce. „Jesteśmy tutaj na polskiej ziemi, jesteśmy w wielu operacjach, misjach, które są potrzebne dla pokoju i bezpieczeństwa. Nasze współdziałanie nie jest na rzecz wojny, jest właśnie przeciwko wojnie" - zaznaczył szef MON. "Musimy być na tyle silni, na tyle uzbrojeni, musimy inwestować w nasze bezpieczeństwo, po to, żeby nikomu nigdy nie opłacało się nas zaatakować" - dodał.

Szef MON zwrócił uwagę, że Polska inwestuje w nowoczesny sprzęt wojskowy produkowany w USA. „To jest około 60 miliardów zakupów dokonywanych w Stanach Zjednoczonych przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Będziemy to kontynuować” – zapowiedział.

Generał Curtis Taylor odpowiadający za taktyczne siły lądowe USA w Polsce, podczas uroczystości w kompleksie Głębokie, podkreślił, że ten wojskowy ośrodek „jest jasnym dowodem trwałego zaangażowania i sojuszu polsko-amerykańskiego”.

Budowa nowego ośrodka szkolenia i zakwaterowania Głębokie, na poligonie Drawsko, zakończyła się w 2024 r., sfinansowano ją z funduszy narodowych oraz Programu NATO Security Inwestment Programme (NSIP). Pełną zdolność operacyjną ośrodek osiągnie w 2026 r.

"To jest zaszczyt, że mogę być z wami, gdy podnosimy amerykańska flagę nad tym nowym obiektem szkoleniowym, który został zbudowany przez Polaków dla Amerykanów. Kompleks Głębokie jest jasnym dowodem trwałego zaangażowania i trwałego sojuszu, który mamy z polskimi siłami zbrojnymi i Polakami" – podkreślił Taylor.

W imieniu amerykańskich żołnierzy wyraził wdzięczność "za gościnę w Drawsku Pomorskim". "Polska zapewniła program wsparcia, który umożliwia, by nasze formacje koncentrowały się na misji, a jednocześnie były dobrze odżywione i miały gdzie mieszkać" - zaznaczył gen. Taylor. Jak ocenił, kompleks Głębokie, to "zapewnienie trwałej współpracy". "Jesteśmy dumni, że możemy służyć razem z polskimi sojusznikami" – stwierdził generał.

W wydarzeniu wzięli udział także Dowódca Garnizonu Armii Stanów Zjednoczonych w Polsce płk Jesse Chace oraz Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP generał brygady Dariusz Mendrala, uhonorowany przez Amerykanów nagrodą „Army Community Partnership Award for 2024”.

Szef MON podkreślił, że Polska jako pierwszy kraj otrzymała takie wyróżnienie, wyraz uznania dla efektywnej i bliskiej współpracy, przede wszystkim w obszarze logistyki i rozwoju infrastruktury wojskowej. Kontynuacji tej współpracy służyć ma właśnie kompleks Głębokie.

W czwartek, podczas wizyty polskiego wicepremiera i sekretarza Driscolla zaprezentowano kilkadziesiąt pojazdów wojskowych, m.in. czołgi Abrams, sprzęt inżynieryjny, transportery opancerzone Bradley oraz śmigłowce Black Hawk i Apache.

tma/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łańcut
5.4°C
wschód słońca: 05:39
zachód słońca: 19:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łańcucie

kiedy
2025-04-13 20:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-23 19:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-25 19:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-23 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Łańcut, ul....
wstęp biletowany