reklama
kategoria: Kraj
12 grudzień 2023

Jadwiga Piłsudska, Jan Zumbach i Stanisław Skalski bohaterami gry IPN o polskich lotnikach

zdjęcie: Jadwiga Piłsudska, Jan Zumbach i Stanisław Skalski bohaterami gry IPN o polskich lotnikach / fot. PAP
fot. PAP
Polski lotnik w czasie II wojny światowej miał niezwykłą determinację oraz wolę do walki ze złem - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas premierowego pokazu gry "Lotnicy – wojna w przestworzach". Jej bohaterami są autentyczne postaci: Jadwiga Piłsudska, Jan Zumbach i Stanisław Skalski.
REKLAMA

We wtorek w Aeroklubie Warszawskim na lotnisku Warszawa-Babice odbył się prapremierowy pokaz przygotowanej przez IPN gry edukacyjnej pt. "Lotnicy – wojna w przestworzach" o polskich lotnikach w czasie II wojny światowej.

Podczas wydarzenia prezes IPN dr Karol Nawrocki powiedział, że "myślę sobie, ile determinacji i woli walki ze złem musiał mieć polskich lotnik, żołnierz polskich sił powietrznych, który bronił Polski w 1939 roku w obliczu dwóch systemów totalitarnych – niemieckiego narodowego socjalizmu i sowieckiego komunizmu – że po przegranej wojnie obronnej przez Węgry, Rumunię, Jugosławię dostawał się do Francji, która padła także pod naporem Niemców, a potem zjawił się w Wielkiej Brytanii po to, aby rozpocząć bitwę o Anglię z tym samym złem".

Prezes IPN zwrócił również uwagę, że polski lotnik "bił się na wszystkich szerokościach geograficznych, niszcząc 999 maszyn wroga na całym świecie". "Ten wynik wielkiej woli do walki z systemem zła oraz wielkiej determinacji zobaczycie państwo w wyjątkowym projekcie gamingowym Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej, w którym obok asów lotnictwa, takich jak Stanisław Skalski i Jan Zumbach, znajdują się również niezwykle dzielne polskie kobiety z Pomocniczej Służby Powietrznej, takie jak Anna Leska czy Jadwiga Piłsudska" - powiedział. Zaznaczył również, że gra jest także okazją do zapoznania się z maszynami latającymi.

Nawrocki podkreślił, że dla kierowanego przez niego instytutu historia jest najważniejsza. "Uczymy prawdy o polskiej historii, przypominamy polskich bohaterów. Instytut Pamięci Narodowej jest wszędzie tam, gdzie jest szansa do opowieści o historycznej prawdzie" – podsumował.

"+Lotnicy – wojna w przestworzach+ to już kolejny - po +Grze szyfrów+ - autorski projekt IPN, który ma wysoki walor edukacyjny" – przypomniała w rozmowie z PAP dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdalena Hajduk. Jak wyjaśniła, ten walor podnoszą zaimplementowane w grze dzienniki. "Są one pewnego rodzaju kompendium wiedzy historycznej na temat II wojny światowej" - wyjaśniła.

Dyrektorka Biura Nowych Technologii poinformowała, na wtorkowy pokaz przedpremierowy zaproszono niemalże dwa tysiące uczniów, aby zapoznali się z tym projektem. "Chcemy otrzymać od nich informację zwrotną na temat mechanik użytych w tej grze. Ich opinie mają szanse być jeszcze wprowadzone przed zakończeniem prac" - powiedziała.

"Poprzez przygotowanie tego typu immersyjnych projektów chcemy przekazać młodzieży prawdziwe historie, chcemy zainspirować ich prawdziwymi bohaterami. Ci młodzi ludzie będą niebawem decydować o losie naszego kraju. Wierzymy, że te decyzje będą podejmować z miłością do Polski" - podkreśliła Magdalena Hajduk.

"Lotnicy – wojna w przestworzach" to edukacyjna gra przygodowa w trybie pierwszoosobowym, o łącznej długości rozgrywki szacowanej na 2-3 godziny. Gra zawiera w sobie elementy zręcznościowe oraz zagadki logiczne. Fabuła bazuje na prawdziwych wydarzeniach i postaciach polskich lotników odbywających służbę w powietrzu w czasie II wojny światowej. Dla urozmaicenia rozgrywki producent zastosował pewne uproszczenia oraz dodał fikcyjne sytuacje i miejsca.

Gra została podzielona na 6 misji, w których bohaterami są autentyczne postaci: Jan Zumbach, Stanisław Skalski, Anna Leska, Jadwiga Piłsudska, Leszek Owsiany, Lucjan Kretowicz, Witold Korwin-Łopuszański, Władysław Schöffer, Włodzimierz Bernhardt, Stefan Bohanes, Jan Lück i Grzegorz Denisienko.

Poszczególne misje oraz cała gra poprzedzone zostały filmami animowanymi opartymi na ilustracjach rysownika i twórcy komiksów Marka Oleksickiego. Muzyka, która stanowi tło gry to cykl kompozycji Przemysława Treszczotki inspirowanych utworami Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.

Gra w wersji PC dostępna jest w 12 wersjach językowych, w tym w polskim i amerykańskim języku migowym. Będzie dostępna bezpłatnie na platformie STEAM od 24 stycznia.

Biuro Nowych Technologii IPN przygotowało również scenariusze lekcji zgodne z podstawą programową, a także quiz edukacyjny weryfikujący wiedzę zdobytą podczas gry. (PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łańcut
13.8°C
wschód słońca: 06:18
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łańcucie

kiedy
2024-11-16 18:30
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 15:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 18:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-05 18:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany