reklama
kategoria: Kobieta
24 maj 2019

Czy macierzyństwo przeszkadza w karierze?

zdjęcie: Czy macierzyństwo przeszkadza w karierze? / pixabay/1606038
Ponad połowa pań zajmujących w organizacjach wyższe stanowiska posiada przynajmniej jedno dziecko i potwierdza, że macierzyństwo nie przeszkadza w rozwoju kariery. Również organizacje zmieniły swoje podejście - obecnie ponad 60% firm wspiera kobiety w ich macierzyństwie.
REKLAMA
Na rynku panuje przekonanie, że kobiety odkładają macierzyństwo na dalszy plan, jeżeli chcą w życiu osiągnąć zawodowy sukces. Również mówi się, że macierzyństwo jest źle odbierane przez organizacje, a pracodawcy, kobiety, decydujące się na założenie rodziny, traktują gorzej, a w przyszłości szukają nowych osób na ich miejsce. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

Być matką

Tegoroczne badanie firmy doradztwa personalnego HRK SA pt. „Manager w szpilkach”, przeprowadzone na aktywnych zawodowo kobietach, zajmujących wyższe stanowiska w organizacjach, wykazało, że 53% ankietowanych pań posiada przynajmniej jedno dziecko. Z kolei 64% z nich nigdy nie odczuło negatywnego stosunku względem informacji o ich urlopie macierzyńskim.

Organizacje doceniają u pań ich kompetencje, zaangażowanie oraz umiejętność zarządzania czasem. Jak twierdzi wiele pań, macierzyństwo doskonale wpływa na produktywność, zmienia życiowe priorytety oraz powoduje większe zainteresowanie work-life balance. Macierzyństwo również inspiruje, znamy wiele przypadków, w których panie zdecydowały się założyć własny biznes lub po urodzeniu dziecka postawiły na intensywniejszy rozwój kariery.

Dla pracodawców matki też są cenionym zasobem, bowiem potrafią lepiej zarządzać swoim czasem, skupiają się na szybszym osiąganiu celu oraz są bardziej zdeterminowane i konkretniejsze w biznesie.

- Kobiety, które odniosły sukces, są dobrymi ambasadorkami innych kobiet. Są inspiracją. Bardzo często występują na konferencjach, kongresach, pokazują, że warto inwestować w siebie, podejmować wyzwania, oczywiście płacąc pewną cenę, ale też wspierają inne kobiety w ich dążeniach i ambicjach. Nasze tegoroczne badanie „Manager w szpilkach”  pokazuje jednak, że największym blokerem kariery kobiet są one same. Przyczyny to m.in. niskie poczucie własnej wartości czy też brak wiary w siebie i swoje umiejętności. Prowadząc procesy rekrutacyjne nie sposób nie zauważyć, iż panie mają tendencję do bagatelizowania swoich osiągnięć czy bardzo surowej oceny własnych kompetencji i umiejętności. Nie możemy więc mówić, że macierzyństwo stanowi jakąkolwiek barierę w rozwoju kariery – mówi Magdalena Bylinowicz, Executive Manager w HRK SA

Podejście organizacji

Według badania HRK obecnie ponad połowa organizacji wspiera kobiety w roli matki (58%). Ankietowane menedżerki nigdy nie odczuły dyskryminacji z powodu bycia matką, przejawiającej się w niechęci czy odsunięciu od kluczowych projektów. Również czuły się pewne, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego ich miejsce nie zostanie zajęte przez kogoś innego. Według jednej z ankietowanych: "ciąże dobrze świadczą o firmie, bowiem pracownicy czują się bezpiecznie".

Panie wskazują jednak elementy, które organizacje mogą poprawić – dla pań dużym ułatwieniem byłoby wprowadzenie elastycznego czasu pracy (26%), home office (22%) oraz dopłata do żłobków i przedszkoli (8%). Wśród innych rzeczy znalazły się: firmowe przedszkole, okolicznościowe prezenty dla dzieci, dodatkowe dni urlopu, tematyczne firmowe imprezy, np. pikniki rodzinne. Wprowadzenie tych rzeczy znacznie ułatwi godzenie kariery z rolą matki.

Wciąż jednak zdarzają się wyjątki 

Część badanych pań alarmuje, że są firmy, gdzie brakuje wyrozumiałości względem matek, które potrzebują wyjść wcześniej z pracy, by np. odebrać dziecko z przedszkola, czy też brakuje wyrozumiałości względem choroby dziecka - każde wcześniejsze wyjście z pracy spotyka się z niechęcią i próbą wzbudzenia w kobiecie poczucia winy. Również istnieją firmy, gdzie kobieta nie otrzymuje jasnego komunikatu, że po powrocie jej miejsce nie będzie zajęte.

Niestety, swoje trzy grosze dokładają również członkowie rodziny. Uczestniczki badania wskazują brak pomocy ze strony partnerów w codziennych obowiązkach, a także presję ze strony bliskich, by spędzały jak najwięcej czasu z rodziną, a karierę odłożyły na bok. Z kolei u tych, które postanowiły posiadać rodzinę i karierę, próbuje wzbudzić się poczucie winy. Takie zachowanie niestety negatywnie wpływa na obraz „kobiety-matki”, skutecznie zniechęcając kobiety do działania.

Patrząc na to, że obecnie kobiety stanowią już 52% (dane GUS z 2018 r.) ogólnej ludności w Polsce, wszelkie rzucanie kłód po nogi jest niewskazane. Rynek winien docenić ich ogromny wkład w rozwój nie tylko kolejnych pokoleń, ale również niejednego biznesu. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łańcut
12.7°C
wschód słońca: 06:18
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łańcucie

kiedy
2024-11-16 18:30
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 15:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 18:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-05 18:00
miejsce
MDK, Łańcut, Ulica Kościuszki 15
wstęp biletowany