Politechnika Opolska inwestuje w innowacyjne centra naukowe
Politechnika Opolska w coraz większym stopniu chce wykorzystywać wiedzę naukowców w rozwiązywaniu praktycznych problemów przemysłu. Jednym ze sposobów na przybliżenie nauki do biznesu mają być planowane Centrum Metrologii Przemysłowej i Nowoczesne Centrum ITmatyka. Koszt ich budowy, wraz z wyposażeniem, władze uczelni szacują na 65 mln złotych.
"Bez inwestycji w nowoczesną aparaturę naukową nie będzie możliwe utrzymanie obecnego, bardzo dynamicznego rozwoju Politechniki Opolskiej. Obszar metrologii mechanicznej i chemicznej jest kluczowy dla politechniki oraz firm produkcyjnych województwa" - uważa prof. Grzegorz Królczyk.
Nowe centra mają powstać na pierwszym kampusie Politechniki Opolskiej w miejscu budynku dawnej stołówki i pomiędzy tzw. „łącznikiem” i przebudowywanym właśnie budynkiem „Lipsk”.
"Centrum Metrologii Przemysłowej zintegruje wszystkie nasze laboratoria z obszaru tej dziedziny oraz te, które powstały w ramach Centrum Projektowego Zaawansowanych Technologii Lekkich. Całość ponadto zostanie doposażona w kolejną nowoczesną aparaturę, co wzbogaci naszą ofertę dla przedsiębiorców z regionu i nie tylko. Będzie także pełnić kluczową rolę w rozwoju naukowym naszych pracowników i studentów" - podkreśla prof. Grzegorz Robak, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
Nowe laboratoria, które powstaną, to laboratorium metrologii powierzchni, laboratorium technologicznej warstwy wierzchniej, laboratorium metrologii dynamicznej, laboratorium analityki instrumentalnej, laboratorium badań wytrzymałościowych materiałów i konstrukcji, laboratorium zaawansowanych metod druku 3D, laboratorium zaawansowanej analizy numerycznej, laboratorium badań nieniszczących, laboratorium dyfraktometrii i analiz termicznych przemysłowych materiałów funkcjonalnych i konstrukcyjnych. Trzy ostatnie będą się mieścić w drugim budynku i tworzyć Nowoczesne Centrum ITmatyka, którego celem będzie połączenie zagadnień matematycznych z badaniami materiałowymi.
"Będzie tam także duży serwer obliczeniowy, który będzie wspomagał prace badawcze a także prace zlecane przez przedsiębiorców. Wszystko w całości tworzy spójne podejście do szeroko rozumianej metrologii, w obszarze której jesteśmy jednym z liderów w kraju" - podkreśla prof. Robak.
Obecnie trwają prace związane z projektowaniem obu budynków. Do końca roku ma być gotowy projekt budynku Centrum Metrologii Przemysłowej oraz pozwolenie na budowę, do końca marca kompleksowa dokumentacja związana z Nowoczesnym Centrum ITmatyka. Ze względu na wartość inwestycji, władze uczelni chcą na ten cel pozyskać zewnętrzne dofinansowanie, m.in. ze strony samorządu województwa. (PAP)
Autor: Marek Szczepanik